Google

Avize Rehberi

Yazma Tarihi:Eylül 11, 2012
Yorumlar
Yorum Ekle

Avize Rehberi

Ev dekorasyonunun vazgeçilmez bir parçası olan avizelerin en görkemli olanları hiç şüphesiz ki kristal taşlı olanlarıdır. Avizelerin kullanım alanlarına göre seçim kriterlerini belirleyecek olursak; iç mimari ile uyumlu aydınlatmaların kullanılması gerektiği bilgisine ulaşırız. Temizlik bezlerinin ıslaklığı ve iç mekânlarda olabilecek rutubet ihtimaline karşın; avize ürünlerinin dış kaplamaları ve gövdede kullanılan metal elemanların çelik ve paslanmayan diğer ürünler olması gerekmektedir. Avizelerin metal parçalarının paslanması veya kararması hoş olmayan bir görüntü yaratacaktır.

Avize taşlarının montesi, avize gövde sisteminin sağlamlığı ve avize üzerinde yer verilen herhangi bir dekoratif motifin sağlam yerleştirilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Avize ışık renklerinde kişisel zevklerin yanı sıra iç mekânın duvar renkleri ve dekorasyon özellikleri de girmektedir. Açık tonlarda yansımaya uygun parlak yüzeyli duvarların bulunduğu iç mekânlarda avize ışık renginin de bu yansımadan faydalanacak tonda olması aydınlatma kalitesini artıracaktır. Modern avize tasarımlarında beyaz ışık tonlarını tercih etmek uyumlu bir bütünlük yaratırken; klasik tarz avizelerde sarı ışık rengi ideal bir görünüm yaratmaktadır.

Avize taşları zaman içerisinde sararmaya ve yansıtma özelliğini yitirmeye başlayacaktır. Sigara dumanının sürekli bulunduğu ortamlarda da kısa bir süre sonra taş yüzeyleri is etkisi ile bir tabaka ile kaplanacaktır. Kullanım özeni ve doğru avize seçimi ile uzun yıllar kullanılabilecek ve ilk günkü görkemini yitirmeyen avizeler ile aydınlanmak mümkün. Avize formunun açık veya içe doğru kapanık olması odanıza sağlayacağı ışık seviyesini de etkiler. Geniş alanlara yeterli ışığı sağlayacak dışa doğru açık, dış kaplamasında koyu renkler barındırmayan, kol sayısı fazla olan avizeler tercih edilmelidir. Avizede kaliteden ödün verilmemeli, zaten amacı görkemli şık bir aydınlatma ambiyansı yaratmak olan bu aydınlatma gereçlerinin seçimine gereken özen gösterilmelidir.